Coraabia

Presented by:
Martin Novák
Author(s):
Martin Novák
tým mimo StarCube: Jakub Hussar, Jan Pražma, Lukáš Unger, Josef Troup, Pavel Trávníček, Filip Dvořák, Lukáš Frouz
info@coraabia.com
coraabia.com
facebook.com/coraabia

Elevator Pitch English
Coraabia is an online collectible card game that runs directly in the web browser or on various tables. Game system is very simple and addictive, and its adoptiondoes not take much time. However, advanced players will appreciate its complexity and sophistication later. The game has been working for four years.
ARK8 development studio that stands behind the game, can be summarized in a few terms - absolute enthusiasm for the cause, creative freedom. The project was created and is still in completely independent conditions. It is made by heart - this is certainly the reason why our work was supported by nearly 300 artists from 60 countries including the world renowned game and film industry.
Coraabia is not just a game. It is the whole living universe whose history and mythology are in constant development and every player can in?uence it by its actions.

Elevator Pitch Czech
Projekt Coraabia je žánrová online sběratelská karetní hra běžící přímo pod webovým prohlížečem a tablety. Herní systém je velmi prostý a návykový a jeho osvojení nezabere mnoho času. Pokročilí hráči ovšem ocení jeho pozdější komplexitu a propracovanost. Na hře se pracuje již čtvrtým rokem.
Vývojářské studio ARK8, které stojí za hrou, lze shrnout několika pojmy - nadšenectví, absolutní zápal pro věc, bezbřehá tvůrčí svoboda. Projekt vznikl a stále vzniká ve zcela nezávislých podmínkách. Je dělaný především srdcem - to je také dozajista důvod, proč naše úsilí podpořilo bezmála 300 umělců z 60ti zemí světa včetně zvučných jmen herní i filmové branže.
Coraabia ovšem není jen hra. Je to celý živoucí vesmír, jehož dějiny i mytologie jsou neustále v pohybu a každý hráč je může svými činy ovlivňovat.